Klima soğutmaması nedenleri

Klimanın soğutmuyor olmasının bir kaç nedeni olabilir. Klima çalışıyor ancak klima soğuk üflemiyor, Klima az soğutuyor, klima neden soğuk üflemez klima teknisyenlerimizin sıklıkla karşılaştığı klima problemlerinin, klima ile ilgili sıkça soruların başında gelmektedir.

Klima neden soğutmuyor?

Filtrelerin Temizliği

Klima iyi bir soğutma yapmıyorsa, öncelikle klimanın ön tarafında bulunan filtreler açılır ve filtreler temizlenir. Şayet klimanın içindeki filtreler dolu ise, klima sağlıklı bir şekilde soğutma yapmaz. Klima ön yüzünden hava alıp, içinden süzme yaptıktan sonra yine ön klimanın kısımından ortama ayar durumuna göre sıcak veya soğuk hava üfler.

Klima gazında eksiklik veya tesisat borularında çatlamalar

Klimanın soğutma yapamadığı durumlarda, ön kısımda bulunan filtreler tıkalı olabilir ve haliyle tam bir şekilde çekim yapamaz. Çekim yapamadığı için emiş gücü düşer ve sağlıklı bir şekilde görevini yapamaz. Klimanın gazı az veya gazında eksilme var ise, klimanın borularında zamanla herhangi bir çatlaklık veya bir deformasyon oluşması durumlarında, klima gaz kaçırmak suretiyle soğutma işlemini tam olarak yapamadığı zamanki problemlerdendir.

Klima Kumandasında “Yaz” ayarının unutulması

Klimanız yukarıda belirttiğimiz olası sebeplerden herhangi birini görmemenize rağmen halen soğutma işlemini yapamıyorsa; Klima kumandasındaki ayarlardan kaynaklı bir sorun oluşuyor olabilir. Klimanın soğutamaması durumlarında klima kumandası vasıtası ile “yaz” ayarı aktif edilmiş olmasıdır. Klima kumandasından ilgili “soğuk-sıcak” ayarını “kış” seçeneğine getirmeniz gereklidir. Bu seçenek klimanın kumandasında “Mode” diye belirtilen tuş vasıtasıyla yapılmaktadır.

Klima ile ilgili problemlerinizi dert etmeyin, Çağrı merkezimizi arayın, en kısa süre içerisinde Klima Teknisyeni Ustamızı adresinize yönlendirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir